Autor Wiadomość
kadymil25
PostWysłany: Czw 11:34, 29 Paź 2015    Temat postu:

Witam, szukam dodatkowych informacji na temat tego jak się dalej potoczyła sprawa elektrowni, czy ktoś zna jakieś szczegóły?
jaxsg
PostWysłany: Wto 7:15, 06 Lip 2010    Temat postu: cieplo a ludzie

tam pracuje 200 osob pod elektrownia i kilkadziesiat pod firmami bez ktorych ta elektrownia by dawno nie istniala. co z tym ludzmi? pke i elektrownia praktycznie odwracaja sie od tych ludzi.
przemek
PostWysłany: Pią 20:21, 14 Maj 2010    Temat postu:

Halemba będzie ogrzewana

Źródło: "Dziennik Zachodni" 14 V 2010
Autor: Agnieszka Widera


Radni zgodzili się wczoraj na podwyższenie kapitału zakładowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej. Nowe udziały (warte do 10 milionów) złotych obejmie Południowy Koncern Energetyczny.

- To rozwiązanie pozwoli na zapewnienie dostaw ciepła dla dzielnicy Halemba bez obciążania budżetu miasta - mówił Wiesław Raczyński, prezes PEC.

Problem z ogrzewaniem dla Halemby pojawił się po tym, jak PKE ogłosił likwidację Elektrowni Halemba. Ta zakończyć ma swój żywot w maju przyszłego roku. Aby od sezonu grzewczego 2011/2012 ciepło do halembskich domów mogło płynąć z ciepłowni należącej do spółki Carbo-Energia, konieczna jest budowa około 2 km magistrali. Właśnie na ten cel zostaną przeznaczone pieniądze z częściowej prywatyzacji rudzkiego PEC-u
Gość
PostWysłany: Pią 17:34, 19 Lut 2010    Temat postu:

Ostatni rok funkcjonowania elektrowni

Źródło: "Wiadomości Rudzkie" 17 II 2010
Autor: Ewa Heszek


Pierwotne plany zakładały, że Elektrownia Halemba zostanie zamknięta w 2010 roku. Ostatecznie zakład zaprzestanie swej działalności tuż po sezonie grzewczym w 2011 roku. To dlatego, że musi istnieć alternatywne źródło produkcji ciepła, a takiego póki co nie ma.

Mimo, że Elektrownia Halemba ma koncesję do 2014 roku, w strukturze Południowego Koncernu Energetycznego przeznaczona jest do likwidacji. Jest wysłużona i nierentowna, przynosi straty. Zła jest nie tylko jej sytuacja finansowo-ekonomiczna, ale istniałaby też konieczność przeprowadzenia inwestycji: elektrownia znacznie powyżej norm Unii Europejskiej zanieczyszcza środowisko, musiałaby zostać zmodernizowana.

Rozbieżne informacje

Pod koniec 2008 roku PKE wysłało dwa pisma do PEC-u – jedno mówiło o tym, że zaprzestana zostanie działalność EH, drugie, że rozpocznie się proces inwestycyjny budowy nowej elektrowni „Halemba II”. Jak widać, to drugie rozwiązanie nie doszło do skutku, mimo wielu zapewnień i obietnic. Mieliśmy doczekać drugiego, nowocześniejszego zakładu, który oparty byłby na technologiach przyjaznych dla środowiska. Takie słowa padły m.in. z ust Jarosława Kaczyńskiego w listopadzie 2006 roku. Ślad po tej wypowiedzi nadal można znaleźć w internecie. - Po południu szef rządu odwiedził Elektrownię Halemba w Rudzie Śląskiej, która ma zostać zamknięta, a w jej miejsce najdalej za sześć lat ma powstać nowa, w pełni nowoczesna elektrownia węglowa o większej mocy – pisze na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Plan ambitny, ale jak się okazało, nie mieści się on w strategii PKE.
przemek
PostWysłany: Pią 18:04, 12 Lut 2010    Temat postu: Elektrownia Halemba

Elektrownia Halemba kończy działalność, która PKE już się nie opłaca


Źródło: "Dziennik Zachodni", dodatek Ruda ŚŁąska, 12 II 2010
Autor: Agnieszka Widera

W listopadzie 2006 roku, kiedy Elektrownię Halemba odwiedził ówczesny premier Jarosław Kaczyński, padły zapewnienia, że na bazie rudzkiego zakładu powstać ma nowoczesna "jednostka wytwórcza". Z zapowiedzi wynikało, że obecna elektrownia zostanie zburzona, a tuż obok wybudowana będzie "Halemba II".

Teraz wszystko wskazuje na to, że w życie zostanie wprowadzona tylko pierwsza część tej zapowiedzi i z mapy miasta elektrownia zniknie.

- Dalsze jej funkcjonowanie jest z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego nieuzasadnione - tłumaczy Dariusz Wójcik, specjalista do spraw informacji i reklamy Południowego Koncernu Energetycznego SA, którego częścią jest halembski zakład.

Obecnie w EH pracuje około 200 osób. Jak zapewnia rzecznik, nikt z zatrudnionych pracy nie straci. - Załoga pozostanie w strukturach PKE. Mamy niedaleko Elektrociepłownię Katowice, są też inne przedsiębiorstwa, gdzie pracownicy z Halemby zostaną ewentualnie przeniesieni%07- zapewnia Wójcik.

O przyszłości załogi na razie nie chcą się wypowiadać nawet związki zawodowe.

- Owszem, to nie jest komfortowa sytuacja, ale PKE nie przedstawiło dotąd załodze żadnych konkretnych propozycji, więc trudno nam się w tej sprawie wypowiadać%07- twierdzi Piotr Sznajder, szef branżowego Związku Zawodowego Pracowników Elektrowni Halemba.

Przyszłość elektrowni była za to przedmiotem gorącej dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej. W ubiegłym tygodniu do rudzkiego magistratu przyjechali dyrektor Elektrowni Halemba i szef katowickiego oddziału Urzędu Regulacji Energetyki.

- Zamknięcie elektrowni to nie jest tylko problem pracowników, ale także kilkunastu tysięcy mieszkańców południowej części miasta, bo elektrownia dostarcza do ich mieszkań ciepło - przypomniał w trakcie obrad radny Józef Osmenda. - Tym bardziej, że wciąż nie widać końca negocjacji w sprawie prywatyzacji PEC - dodał.

Osmenda postulował, żeby wystosować petycję do PKE i rządu, by nie likwidowano elektrowni do czasu ustalenia alternatywnego zasilania miasta.

Kiedy zamknięcie ma nastąpić? Dokładnego terminu PKE nie podaje, ale nie jest tajemnicą, że w grudniu 2008 r. spółka wystosowała pismo do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej, iż zaprzestanie dostarczać ciepło z EH 31 grudnia 2010 roku.

- Na pewno nie będzie mowy o zamknięciu elektrowni, jeśli nie zostanie zapewnione ciepło z innego źródła - uspokaja Wójcik.

Na takie posunięcie zgody nie dałby URE. Gmina ma zatem kilkanaście miesięcy, by znaleźć rozwiązanie.

- Mieszkańcy Halemby mogą być spokojni - zapewniał podczas sesji RM prezydent Andrzej Stania. - Elektrownia ma koncesję do 2014 roku, ale rozważane są też inne scenariusze - kontynuował.

Przypomnijmy, jeden z nich dotyczył budowy pomp i przebudowy fragmentu magistrali, tak żeby ciepło do Halemby mogło popłynąć z elektrociepłowni Mikołaj należącej do spółki Carbo-Energia. Mankamentami takiego rozwiązania problemu jest to, że inwestycja wiąże się ze sporymi kosztami, a Mikołaj na razie nie spełnia norm unijnych.

Budowa elektrowni w Halembie (a właściwie jej fundamentów) zaczęła się w czasie wojny. Od połowy lat 50. rozpoczęto prace projektowe nad elektrownią. Oddano ją do użytku w 1962 roku. Własna bocznica kolejowa łączy zakład z PKP i KWK Halemba. Do planowanej od początku istnienia rozbudowy EH nigdy nie doszło. W 2000 roku powołano PKE SA, którego rudzki zakład był jednym z założycieli. PKE należy teraz do grupy Tauron Polska Energia SA.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group